Fugtig tirsdag med lidt mere bid

dato

Kølig start, mild eftermiddag. Dagen byder på en fugtig omgang med småregn i løbet af dagen og en temperatur, der langsomt stiger fra knap 10 grader til omkring 13.

Morgen

Morgenen begynder køligt med temperaturer omkring 9 til 10 grader. Der kan komme lidt regn, og vinden ligger på et jævnt niveau, så det kan føles lidt råt, især hvis man skal tidligt ud.

Formiddag og middag

Hen over formiddagen bliver det en smule mildere, og temperaturen kravler opad. Regnen kan stadig blande sig, men der er også perioder, hvor det blot er gråt og fugtigt. Vinden holder sig frisk, så paraplyen kan godt få lidt modspil.

Eftermiddag

Eftermiddagen ser ud til at blive dagens luneste del med op mod 13 grader. Det bliver ikke decideret lunt, men godt nok til en kort gåtur, hvis man kan leve med enkelte regnbyger og lidt vind. Det er en dag, hvor en tur til butikkerne eller en pause udendørs sagtens kan lade sig gøre, bare man ikke undervurderer vejret.

Aften

Mod aften falder temperaturen igen, og luften bliver hurtigt mere kølig. Regnen aftager gradvist, men det forbliver en dag med fugt i luften og en vind, der kan mærkes. Skal du ud senere, er en varm trøje og en let regnjakke et klogt valg.

Kilde: MET.no